Velký Javor – ze Železné Rudy na nejvyšší horu Šumavy

Ze Železné Rudy na nejvyšší horu Šumavy

Velký Javor a bezlesí

Velký Javor, nazývaný Král Bavorského lesa, je se svými 1456 m n. m. nejen nejvyšší horou Bavorského lesa, ale i celé Šumavy. Vlivem drsného klima končí horní hranice lesa v zhruba v nadmořské výšce 1400 m n. m. Tím se liší od bezlesí v nižších částech Šumavy, která vznikala v minulosti převážně zásahy člověka. Tyto plochy přirozeně zarůstají nálety (tzv. sukcese), které je třeba odstraňovat, aby zůstaly zachovány podmínky pro existenci rostlin a živočichů vázaných na louky a pastviny. I samotný nezalesněný vrchol Velkého Javoru je přírodní zajímavostí. Fauna a flóra se spíše blíží vysokohorskému charakteru a nikde jinde se v bavorském příhraničí nevyskytuje. Pro zachování její jedinečnost se stala velká část tohoto území již v roce 1939 chráněnou krajinnou oblastí.

Vrchol v létě i pro méně zdatné turisty

Holé temeno hory je tvořeno čtyřmi skupinami skal. Na hlavním vrcholu stojí dřevěný kříž, nedaleko od něho dvě kopulovité věže (v jedné je umístěn vojenský radar, ve druhé komunikační antény). Padesát výškových metrů pod ním je horní stanice kabinkové lanovky, která na délce 964 m překonává ze sedla Brennes převýšení 342 m za necelých 10 minut. Kaple sv. Bartoloměje neboli Arberkapelle pod skalkou Großer Seeriegel, byla od roku 1806 několikrát renovována. Po přestavbě v roce 1957 byla zasvěcena sv. Marii. Poslední renovace proběhla v roce 2015. V okolí vrcholu platí zákaz chození mimo vyznačené trasy, ale pro návštěvníky je od horní stanice lanovky vyznačena 1,5 km dlouhá, turistická okružní stezka. Při dobrém počasí je ze všech vrcholových skalek překrásný výhled na Šumavu i Bavorský les. Zdatnější turisté mohou z vrcholu sestoupit na Malé nebo Velké Javorské jezero nebo sejít do sedla k horské chatě Chamer Hütte a vystoupit odtud na Malý Javor.

 

 

Lyžařské středisko

Ač je Velký Javor pro snadnou dostupnost kabinkovou lanovkou turisticky vyhledávaný po celý rok, největším lákadlem se stává v zimě sjezdařský areál (Arber Skigebiet). K dispozici je několik sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti, černé a červené sjezdovky mají homologaci FIS a jsou zde pořádány mezinárodní závody. Pro dopravu lyžařů slouží již zmíněná 6-ti místná kabinková lanovka, dvě sedačkové lanovky a několik vleků. Kvalitní sněhové podmínky převážné části sjezdových tratí jsou zajišťovány sněžnými děly. To spolu s orientací sjezdovek na severovýchod až severozápad zaručuje dobré sněhové podmínky od prosince do dubna. Vleky jsou v provozu za dobrých sněhových podmínek denně 9–16 hod. Dvakrát v týdnu je od 18 do 21 hod v provozu sjezdovka s umělým osvětlením. Součástí areálu, který nabízí celkem 15 kilometrů sjezdových tratí, je také snowboardový park a 1200 m dlouhá sáňkařská dráha. K tomu je zajištěn perfektní lyžařský servis i půjčovny lyží.

Turistické využití v zimě

Vyznavači bílé stopy na Velkém Javoru a jeho bezprostředním okolí tady nikde trasu pro běžky nenajdou. Řešením je pro pěší turisty v zimě přístupná cesta kolem vrcholu po trase letní značené stezky v délce 1,5 km, po níž lze projít, případně i vystoupit na vyhlídky na vrcholových skalkách (při špatných povětrnostních podmínkách je trasa uzavřená). V zimě se pro pěší prodává na lanovku pouze obousměrná jízdenka nahoru a dolů, protože jsou v zimě všechny pěší trasy k vrcholu nepřístupné. Rozhodně se vyplatí sledovat před návštěvou předpověď počasí. Fantastický kruhový rozhled s viditelností na všechny hlavní šumavské vrcholy, na vzdálené alpské velikány a do vnitrozemí Česka a Bavorska umožní zejména zimní inverzní počasí.

 

 

Příjezd, parkování a občerstvení

Autem: Ze Železné Rudy pokračovat na hraniční přechod v Alžbětíně a těsně za ním, na začátku obce Bayerisch Eisenstein, odbočit na křižovatce ostře vpravo (ukazatel Brennes) a 7 km stoupající klikaticí se silnicí dojet na křižovatku u Sporthotelu Brennes. Zde odbočit vlevo na silnici do Bodenmais, která vede po úpatí Velkého Javoru. Po 1,5 km je přímo u silnice (u dolní stanice kabinové lanovky) rozsáhlé velkokapacitní parkoviště

Autobusem: Přímé spojení ze Železné Rudy k údolní stanici kabinové lanovky na Velký Javor (Arber Bergbahn,Talstation) zajišťuje společně český a bavorský dopravce. Autobusová linka 000036/6081 je v provozu od ledna do konce října, má zastávku u hotelu Ostrý a jízda trvá 0,5 hodiny.

Bohaté možnosti občerstvení i ubytování nabízí nejen početné hotely a restaurace v blízkosti dolní stanice lanovky, ale také horské chaty Arberschutzhaus, Eisensteiner Hütte a Zwieseler Hütte přímo pod vrcholem. Podrobné informace lze vyhledat na webu https://www.arber.de/cz. Ti, kdož chtějí holdovat sjezdovému lyžování několik dní vcelku, mohou také využít ubytování v 10 km vzdálené Železné Rudě.

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ